به گزارش روابط عمومی شرکت جمکو ، آقای محمد جواد انصاریان مدیر مهندسی مجتمع مس شهربابک در گفتگو با صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفت الکتروموتور غول پیکر این مجتمع که آسیابهای عظیم خط تولید را به گردش درمی آورد تیرماه امسال به دلیل نقص فنی، دچار حریق شد و از کار افتاد .
وی افزود شرکت کانادایی سازنده این قطعه به بهانه تحریمهای دولت آمریکا ، از عمل به تعهدات خود در زمینه تعمیر این موتور فوق سنگین خودداری کرد اما متخصصان ایرانی در مدت کوتاهی موفق به تعمیر اساسی ، نصب و راه اندازی مجدد آن شدند.
وی با اشاره به اینکه درصورت تعمیر نشدن این الکتروموتور ، میزان تولید در مجتمع مس شهربابک 30 درصد کاهش می یافت افزود تعمیر این وسیله در کمتر از یک ماه انجام پذیرفت و بعد از گذشت دو ماه از نصب این وسیله ، کارکرد قابل اتکای آن به تائید ناظران کارخانه رسیده است. آقای انصاریان با تاکید بر اینکه بومی سازی این نمونه از موتورهای فوق سنگین با اعتماد به توانایی علمی و فنی موجود در کشور عزیزمان موجب صرفه جویی چشمگیری در هزینه ها و زمان تعمیر شد افزود برای جلوگیری از  توقف در فرایند تولید و افزایش ضریب اطمینان هم‌اکنون به شرکت جوین جمکو که این موتور را تعمیر کرد پیشنهاد ساخت یک موتور یدکی داده شده است و این موتور در فرایند ساخت و تولید قرار گرفته است.

پیش‌تر الکتروموتور‌های مصرفی صنایع داخلی مانند مجتمع میدوک از کشور کانادا تحت عنوان جنرال الکتریک وارد می‌شد و مجتمع مس سرچشمه نیز از الکتروموتور‌های آمریکایی استفاده می‌کرد؛ تولید داخلی این محصول بسیاری از هزینه‌های مربوط به واردات را کاهش داده است. تا پیش از تولید این محصول در داخل کشور، برای نصب، راه‌اندازی و تعمیر الکتروموتور‌ها و به طور کلی ارائه خدمات پس از فروش در صنایع مختلف، کارشناسان کشور تولیدکننده می‌بایست در محل نصب حاضر شده تا تعمیرات لازم صورت می‌گرفت که این موضوع علاوه بر هزینه، به زمان چند ماهه نیاز داشت و زمان‌بر بودن آن باعث اختلال عملکرد خطوط تولید مجموعه‌های عظیمی همچون مس سرچشمه و میدوک می‌شد.